S tem izrazom opisujemo vsako nehoteno odtekanje vsebine želodca nazaj v požiralnik. Če vsebina priteče do ust se pojavi bruhanje. Pravo bruhanje v loku je redko, pogostejše je pocejanje ali polivanje, kar vidimo zlasti pri dojenčkih.
Večji otroci in odrasli pa refluks občutijo pogosteje, kot zgago in občutek pekočega dvigovanja želodčne vsebine. Pri dojenčkih je zaradi nezrelih protirefluksnih mehanizmov to pogost in normalen pojav.
Splošni znaki
- bruhanje, polivanje, pogosto tudi skozi nosek
– nepridobivanje na telesni teži
Znaki refluksne bolezni požiralnika
- bljuvanje krvi, pri dolgotrajnem poteku slabokrvnost
– bolečina za prsnico
– zgaga
– bolečina pri požiranjiu hrane (jok dojenčka med hranjenjem)
– občutek zatikanja hrane
– kolike dojenčka (eden od vzrokov zanje)
Znaki refluksne bolezni s prizadetostjo dihal
- vnetja zgornjih dihal (žrela, grla) zaradi kemičnega draženja-kisline iz želodca (hripavost, suho odkašljevanje, poln nose brez prehlanih znakov)
– astma zaradi aspiracije ali refleksnega odziva
– pljučnice
– nenadno prenehanje dihanja (apnoična ataka-dojenčki)
Preiskave so usmerjene in odvisne od vrste otrokovih težav. Količino zatekanja kisle želodčne vsebine lahko opredelimo s 24-urnim merjenjem kislosti v požiralniku (pHmetrija), morebitno vnetje požiralnika z ezofago-gastro-doudendoskopijo (pregledom zgornjega dela prebavil z inštrumentom, vzamemo tudi koščke tkiva za histoliški pregled), zatekanje vsebine v dihala z nuklearno-medicinskimi preiskavami, prav tako strukturne nepravilnosti, ki so lahko vzrok reflusa z rentgenskimi kontrastnimi (scintigrafija) preiskavami.
Zdravljenje je prilagojeno težavam posameznega bolnika in stopenjsko. Svetujemo lego z dvignjenim vzglavjem pri dojenčkih podiranje kupčka in gostitev hrane. Če se tudi po teh splošnih ukrepih težave nadaljujejo, pričnemo z zdravljenjem z zdravili. V skrajnem primeru je potrebno operativno zdravljenje.
Za mnenja in vprašanja na to temo, obiščite forum Pediatrija, tema Gastroezofagalni refluks.